środa, 10 lutego 2016

13. Jean Sasson "Wybór Jasminy.Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie"Już po samym tytule można stwierdzić, że będzie to "mocna" książka. historia Jasminy jest zbiorem autentycznych wspomnień, które nie pozostawiają czytelnika obojętnym. To opowieść o niezwykłej dziewczynie, która pokonała strach i nie poddała się. Dzięki swojej urodzie i wrodzonemu sprytowi pokonała swojego oprawcę.

Jasmina od zawsze odznaczała się nieprzeciętną urodą, którą czarowała każdego wkoło. Była ulubienicą ojca, chociaż muzułmańscy mężczyźni raczej cieszyli się z synów niż z córek. Jasmina była oczkiem w głowie ojca, nie przeszkadzało mu zupełnie, że jego pierwszy potomek jest płci żeńskiej. Jasmina została wychowana w tradycyjnej rodzinie, ale nie chciała od razu wyjść za mąż i stać się służącą swojego męża jak wiele jej koleżanek. Wybrała karierę, lecz pewnego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwym czasie. Jako stewardessa leciała samolotem do Kuwejtu, nieświadoma tego, że wkrótce wybuchnie tam wojna a iraccy żołnierze zaatakują też kobiety. Jasmina została niewolnicą seksualną, zamkniętą w więzieniu, zdana na łaskę swojego oprawcy. Tam nikt nie liczył się z jej przekonaniami religijnymi, uczuciami czy lekiem. Bita i gwałcona przeżywała istne piekło, którego doświadczyło wiele kobiet podczas tej wojny.

Jean Sasson opowiedziała w swojej książce historię nie tylko młodej Libanki, ale też mnóstwa istnych torturowanych kobiet i ogromu ich cierpienia. Ciężko się czyta takie opowieści, bo nie dość, że są trudne do wyobrażenia to jeszcze napisało je samo życie. Autorka starał się pisać lekkim językiem, dlatego "Wybór Jasminy" czyta się szybko, ale tak naprawdę jest to kawał ciężkiej lektury, właśnie ze względu na podjęty w książce temat. Muzułmańska kobieta w rękach irackiego żołnierza była traktowana gorzej, niż możemy sobie to wyobrazić. Mężczyźni znęcający się nad nimi spełniali swoje wszelkie bestialskie fantazje seksualne, oczekując bezwzględnego posłuszeństwa. Tylko niezwykła inteligencja oraz urok osobisty mogły spowodować zakończenie tej dramatycznej sytuacji. Jasmina dała przykład na to, że nawet w chwilach całkowitego załamania, gdy nie widać szansy na poprawę swojej sytuacji, należy mieć nadzieję.

Polecam Wam lekturę tej książki jeśli lubicie mocne wrażenia w książce, oraz gdy cierpienie i sadyzm nie są dla Was za trudnym tematem. Warto pamiętać, że wojna zawsze odciska piętno na ludziach, w mniejszym lub większym stopniu. "Wybór Jasminy" to mądra i przejmująca pozycja literacka, która otwiera oczy na to, co dzieje się w krajach islamskich.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak.

moja ocena: +4/6

2 komentarze:

  1. Malwinka ależ nabrałaś tempa w czytaniu i pisaniu :) Zmobilizowałam się i wysłałam ci paczkę, za którą baaaaaardzo ci DZIĘKUJĘ i przepraszam, że tak dłuuuugo musiałaś czekać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię książki które gwarantują mocne wrażenia, ale po "Wybór Jasminy" raczej nie sięgnę. Mam inne plany czytelnicze ;).

    OdpowiedzUsuń