wtorek, 24 maja 2016

28. Rachel Abbott "Obce dziecko"

 #matrasrecenzje


Wydawnictwo Filia ostatnio zaskakuje nowymi thrillerami i kryminałami. Mroczna Strona Filii to dział zajmujący się właśnie tym gatunkiem literackim. Fani dreszczowców będą mogli wybierać pośród nowości, to co najbardziej wpadnie im w oko. Ja od początku zwróciłam uwagę na tajemniczy i nieco intrygujący tytuł nowej książki Rachel Abbott. Lubię takie klimaty, tym bardziej, że opis zapowiadał naprawdę wciągającą lekturę. Nie zawiodłam się!

Sześć lat temu życie Davida rozsypało się na drobne kawałeczki. Jego żona zginęła w wypadku samochodowym, a mała córeczka Natasha zniknęła bez śladu. Jak to możliwe, że dziecko zapadło się pod ziemię, gdy w trakcie wypadku było w samochodzie razem z matką?
Zaskakujących pytań jest wiele. Dlaczego Caroline nie dotarła do domu? Od kogo tuż przed wypadkiem otrzymała dziwny telefon?
Mija sześć lat, David ułożył sobie życie z Emmą i doczekał się wspaniałego synka Olliego. Kiedy wszystko zaczyna wreszcie się układać, nagle w ich życiu pojawia się zaginiona Natasha. Dziewczyna bezlitośnie wkracza  w ich życie, burząc porządek i spokój rodziny. Emma nie jest zachwycona powrotem dziewczynki, wcale nie dlatego, że jej nie lubi. Ona od początku czuje, że powrót córki Davida przyniesie ich rodzinie nieszczęście. Intuicja jej tym razem nie zawodzi.

Fani psychologicznych thrillerów mogą zacierać ręce. Ta książka, to niewątpliwie jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów tej wiosny. Rzeczywiście, jest na co czekać, bo "Obce dziecko" czyta się jednym tchem. Od pierwszej strony autorka funduje nam jazdę bez trzymanki na ciągłym wdechu.Od samego początku fabuła wciąga na maksa, nie zwalniając tempa ani na moment. Takie książki właśnie lubię, zaskakujące, mroczne, trzymające w napięciu. Bohaterowie stworzeni przez Abbott potrafią zaskoczyć swoim zachowaniem w niejednym momencie. Jeśli sądzicie, że książka jest przewidywalna, to nic podobnego. Autorka zaskakuje i sprawia, że do końca nie mamy pewności,jaki będzie finał tej dramatycznej historii. Oczywiście zdarzały się momenty irytujące, jak np. zachowanie Davida wobec Natashy. Chciałam nim potrząsnąć i wykrzyczeć mu: "Stary jesteś, a taki ślepy i naiwny". David wierzył w to, że odnaleziona córka jest tą samą małą kochaną dziewczyną, co w dniu wypadku. Nie pomyślał, że trauma, którą przeżyła przez sześć lat odbije się na jej psychice i zachowaniu. Wszystko do czasu, gdy stała się katem, a nie ofiarą.

"Nie wiadomo jaki los spotkałby  tamtego wieczoru je obie, gdyby z nimi był. Emma od lat próbowała go przekonać, że życie jest serią zbiegów okoliczności, dobrych i złych. Podjęta pod wpływem chwili decyzja, żeby pójść w inną stronę, może sprawić, że człowiek spotka miłość swojego życia albo potknie się o krawężnik i skończy w szpitalu. Życie składa się z tego rodzaju alternatyw."

Nic więcej nie napiszę, po prostu pędźcie po ten tytuł i czytajcie. Jestem pewna, że nie poczujecie rozczarowania i z niecierpliwością będziecie czekać na kolejne książki Rachel Abbott. "Obce dziecko" usatysfakcjonowało mnie, jako fankę thrillerów, więc z czystym sumieniem polecam. Ta nowość, to połączenie misternej intrygi z dobrą obyczajówką. Trzyma w napięciu, wbija w fotel i tkwi w pamięci długo!

Książkę można zamówić tu:
http://www.matras.pl/obce-dziecko,p,250622

Za egzemplarz bardzo dziękuję Księgarni Matras.
http://www.matras.pl/
Moja ocena: 6/6

3 komentarze:

  1. Zaciekawiłaś mnie Malwino :) dopisuję sobie na listę "do przeczytania"

    OdpowiedzUsuń
  2. Skoro Tobie się podobała, to jestem pewna, że i w mój gust trafi ;).

    OdpowiedzUsuń