środa, 16 grudnia 2015

Marcin Przewoźniak "Poradnik małego skauta"
Poradnik małego skauta to książeczka, na którą ja sama bym nie zwróciła uwagi. Na szczęście dzięki uprzejmości Centrum Edukacji Dziecięcej razem z dziećmi miałam możliwość zapoznania się z jej treścią. Dlaczego na szczęście? Jest kilka powodów, dla których uznaję tą pozycję za hit roku 2015 wśród książek dziecięcych.
Po pierwsze jest idealna dla chłopców w wieku szkolnym. Przyznajcie się, ile książek z czystym sumieniem możecie polecić 7 czy 8 letniemu chłopcu? Bajek dla dziewczynek mamy mnóstwo, księżniczki, kucyki, postacie bajkowe...a dla małego mężczyzny, który nie szczególnie lubi opowiadania? No właśnie. Tu Was zaskoczę, bo Poradnik małego skauta możecie brać w ciemno! Nie tylko zainteresuje Waszych synów, ale też nauczy pewnych przydatnych zasad i samodzielności. No dobra, ta książka jest nie tylko dla chłopców, moja 9-letnia córka też ją uwielbia.

Pierwsze co mnie zmyliło to okładka przedstawiająca chłopca skauta. Pomyślałam, że będzie pewnie tylko o namiotach, rozpalaniu ogniska i przetrwaniu burzy. To też było, ale celem autora nie było tylko pokazanie młodemu czytelnikowi jak rozbić namiot czy rozpoznać kierunek świata, ale nauczyć się prawdziwego życia i codziennych czynności, nie tylko na biwaku, ale też w domu. Było o tym jak posprzątać pokój, jak zrobić kanapkę, co oznacza mowa ciała zwierząt i jak w kulturalny sposób komuś odmówić. Ten poradnik, wyglądający naprawdę niepozornie jest skarbnicą wiedzy dla każdego. Nauczy  nawet pisać list do świętego Mikołaja!

 Całość napisana z ogromną dawką dobrego humoru i ciekawymi ilustracjami oraz pomocniczymi zdjęciami. Usztywniona okładka oraz zgrabny format książki to dodatkowe zalety. Można ją brać dosłownie wszędzie.

Moje dzieci są cały czas nią oczarowane, a mnie wstyd, że sama od siebie pewnie nigdy bym jej nie dała szansy. Jeśli szukacie jeszcze prezentu dla (przede wszystkim, ale nie tylko) chłopca od lat 6 to zwróćcie uwagę na tę serię. Nie wiem jak wyglądają pozostałe książki, np Przewodnik małego turysty czy Poradnik kibica piłki nożnej, ale ta spełnia moje oczekiwania w 100 procentach.Uczy samodzielności, wytrwałości, kultury i dobrych nawyków tak potrzebnych w dalszym życiu.Bardzo polecamy!
Możecie serię znaleźć tu:
KLIK

Poradnik małego skauta otrzymała wyróżnienie w konkursie Małego Donga organizowanym przez Sekcję IBBY.

Za egzemplarz bardzo dziękujemy Centrum Edukacji Dziecięcej.


Nasza ocena: 6/6

5 komentarzy:

 1. Ooo, to mi się podoba! Już wiem, co dam na prezent młodszemu kuzynowi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że prezent się spodoba :-) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Książki z Centrum Edukacji Dziecięcej są świetne. Tej jeszcze nie mamy, ale kto wie, czy się o nią nie pokuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna książeczka :). Niestety mój synek jest trochę za mały, ale dla takiego 8-latka w sam raz :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Skautem już raczej nie będę, ale zawsze chciałem być harcerzem. Szkoda tylko, że takich organizacji już nie ma. :)

  OdpowiedzUsuń